Header Ads Widget

Doğal güzellikler Şehri Konya

Kategori günceleri

6/recent/ticker-posts

İzmir Tabip Odasından Bakan Kocaya: Kızamık Vaka Sayılarını Paylaşın!

yüce ayhan

Kızamık vakalarındaki artış ile ilgili açıklamalar devam ediyor. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın bugün gerçekleştirdiği “kızamık vakalarında artış olduğu gerçektir ancak kızamığa bağlı ölüm olmamıştır” açıklamasının ardından  İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. F. Yüce Ayhan açıklama yaptı. Yüce Ayhan, kızamık vakalarına ilişkin Bakan Koca’nın vaka artışının kabul ettiğini ancak rakam paylaşmamasını gündeme getirdi. Ayhan, “Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca ülkemizde kızamık açısından bir sorun olmadığı açıklamasını yapmakla birlikte sayısal veri paylaşmamıştır. Beklentimiz kızamık olgu sayılarının ve aşılanma oranlarının uzmanlık dernekleri ve TTB ile şeffaf bir biçimde paylaşılmasıdır. Ayrıca bakanlığın aşı takvimine ilişkin tavsiye kararını standart uygulama haline getirmesi de uygun olacaktır” dedi. Bakan Koca’nın açıklaması sonrasında Türk Tabipleri Birliği (TTB), kızamık gündemiyle ilgili 10 Haziran 2023 günü Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürü Dr. Sedat Kaygusuz’dan randevu talep ettiğini duyurdu. 

İzmir Özelinde Ölümlü Vaka Bildirilmemiştir

İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Yüce Ayhan açıklamasında son günlerde artan kızamık olguları üzerine yaptıkları açıklamaların farklı basın organlarında sadece bir yönüyle ele alınması ve Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamalar nedeniyle de yeni bir değerlendirme yapma gereği duyduklarını ifade etti. Ayhan, “İzmir’de kızamık olgularında bir miktar artış bulunduğu gözlenmektedir. Meslektaşlarımızın paylaştığı gözlemler dışında elimizde sayısal veri bulunmamaktadır. Aşı ile önlenebilir bir çocukluk çağı hastalığı olan kızamık, bağışıklığı olmayan duyarlı topluluklarda ölümcül sonuçlar doğurabilecek bir tehdit oluşturmaktadır. Şu ana dek İzmir özelinde ölümlü vaka bildirilmemiştir” diye açıklama yaptı. 

“Sorunun Sebebi Olarak Sığınmacıların Öne Çıkarılması Yanlıştır”

Dr. Ayhan açıklamasına şöyle devam etti: Olguların kümelendiği toplulukların deprem sonrası ilk anda artan toplumsal hareketlilik ve birinci basamak sağlık hizmetlerindeki geçici aksamaya maruz kalan kesimler ve düzensiz göç nedeniyle ülkemizde yerleşmiş ancak birinci basamak hizmetlerine entegrasyonu sağlanmamış göçmenlerin olması beklenen bir durumdur. Bazı basın organlarında sorunun sebebi olarak sığınmacıların öne çıkarılması yanlış bir tutumdur. Sorunun kaynağı temel sağlık hizmetlerinden yararlanamayan kişilerin varlığıdır. Çözümün ise aşılama hizmetlerinin toplumun her kesimine hızla ulaştırılması, tüm kesimlerin temel sağlık hizmetlerinden eşit ve adil biçimde yararlandırılması olacağı açıktır.”

“Aşı Reddi Kişisel Hak Olarak Kabul Edilmemelidir”

Bir diğer sorun olarak aşı reddini söyleyen Aynan, “Başka bir sorun ise aşı reddinin bir hak olarak tanınmasıdır. Toplumsal etkileri nedeniyle aşı reddi kişisel haklar arasında kabul edilmemelidir. Aşı reddi nedeniyle ortaya çıkan olguların toplumun diğer bireyleri açısından bir tehdit oluşturması kaçınılmazdır.Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca ülkemizde kızamık açısından bir sorun olmadığı açıklamasını yapmakla birlikte sayısal veri paylaşmamıştır. Beklentimiz kızamık olgu sayılarının ve aşılanma oranlarının uzmanlık dernekleri ve TTB ile şeffaf bir biçimde paylaşılmasıdır. Ayrıca bakanlığın aşı takvimine ilişkin tavsiye kararını standart uygulama haline getirmesi de uygun olacaktır” şeklinde açıklamasına son verdi. (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

 Yorum Gönder

0 Yorumlar