Header Ads Widget

Doğal güzellikler Şehri Konya

Kategori günceleri

6/recent/ticker-posts

Bakan Koca’dan Sel Felaketi ve Sağlık Hizmetleri Bilgilendirmesi

hastane sel

Türkiye deprem felaketlerinin ardından sel felaketini de yaşadı. Şanlıurfa ve Adıyaman’da etkili olan sel felaketinde 18 kişi hayatını kaybetti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sel nedeniyle zarar gören hastanelerde normalleşme başladığını söyledi. Bakan Koca, deprem bölgelerinden Hatay Ağız Diş Sağlığı Merkezi’ndeki işlemler hakkında da bilgi verdi. 

Türkiye 14 Mart Tıp Bayramı haftasında, depremlerin ardından sel felaketiyle mücadele etti. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Şanlıurfa, Adıyaman’da yaşanan sel felaketi ve deprem bölgelerinde gerçekleştirilen sağlık hizmetlerine ilişkin bilgi verdi. Bakan Koca, Sel felaketi yaşanan Şanlıurfa’daki Eğitim ve Araştırma Hastanesi hizmetlerinde normale dönüş başladığını, hastanede Perşembe günü 5 bin 562 muayene, 165 yeni yatış, 73 ameliyat, 56 doğum; Cuma günü  7.614 muayene, 303 yeni yatış, 189 ameliyat ve 65 doğum gerçekleştirildiğini duyurdu. Yoğun yağış sebebiyle meydana gelen sel olaylarında Şanlıurfa merkezde ve Adıyaman’da can kayıplarına ilişkin bilgi verdi. Şanlıurfa’da 16, Adıyaman’da 2 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinde 18 can kaybı yaşandı. Bakan Koca, “Kendilerine Allah’tan rahmet diliyorum. Bir kez daha büyük üzüntü içindeyiz. Olaydan, Şanlıurfa’da 60, Adıyaman’da 8 kişi etkilenmiştir. Genel sağlık durumları iyidir. Adıyaman’da 2, Şanlıurfa’da 3 kişinin kayıp olduğu öğrenilmiştir. Olay yerine Şanlıurfa’da 93 Ambulans ve 3 UMKE Timi, Adıyaman’da 5 Ambulans ve 3 UMKE Timi görevlendirmesi yapılmıştır. Gereken sağlık hizmetleri muntazam şekilde verilmektedir. Şanlıurfa’da meydana gelen selde, Eğitim ve Araştırma Hastanemizin -1. katı olaydan etkilenmiş, tedavisi bu katta yapılan hastaların nakli görevlendirilen ambulanslar ile sağlanmıştır. Bilhassa, depremin sonuçlarına karşı büyük mücadele verdiğimiz bugünlerde, Allah benzer olaylardan korusun” açıklamasında bulundu.

bakan koca hatay

Hatay Ağız Diş Sağlığı Merkezleri’nde 23.195 Muayene Yapıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Hatay’da, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerimizde 16 Mart’a kadar toplam 23.195 muayene yapıldı. Ağız ve diş sağlığı muayenelerinin 2.288’i Kırıkhan’da, 7.393’ü Dörtyol’da, 4.414’ü İskenderun’da, 9.100’ü Hatay merkezde gerçekleştirildi. 9.881 depremzede hastamızın tedavisi yatırıldıkları hastanelerde halen devam ediyor. 1.834 hastamız yoğun bakımda. En çok hasta bulunan iller; Ankara, İstanbul, Adana, Gaziantep ve Antalya’dır. Her bir hastamıza tekrar şifa diliyorum. İyileşmeleri için elimizden geleni yapıyoruz” bilgilerini paylaştı. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) Yorum Gönder

0 Yorumlar