Header Ads Widget

Doğal güzellikler Şehri Konya

Kategori günceleri

6/recent/ticker-posts

KHKyla İhraç Edilen Prof. Dr. Karaman: Asistanlarımız Da Cezalandırıldı!

taha karaman

Antalya Tabip Odası Başkanı Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Taha Karaman, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ndeki Psikiyatri bölümü öğretim üyeliği görevine geri döndü. Bilim Sağlık Haber Ajansı’na (BSHA) konuşan Prof. Dr. Karaman, “7 yıl öğrencilerimden uzak kaldım. En zoru benim için buydu. Sadece bizler değil öğrencilerimiz, asistanlarımız da cezalandırıldı. 7 yıl sonra haklılığımız mahkemece görüldü. Göreve başladım” dedi. 

Kamuoyunda ‘barış bildirisi’ olarak bilinen ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlığıyla başlatılan kampanyada imzası olduğu için Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı görevinden 686 Sayılı KHK ile ihraç edilen Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taha Karaman, Ankara 21’inci İdare Mahkemesi kararı ile görevine iade edildi. Kararda ‘barış bildirisi’ne imza atan yaklaşık 2 bin 200 akademisyenin desteğinin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğinin altı çizildi. 

Karaman: Karar Emsal Teşkil Edecektir! 

7 yıl süresince görevinden uzak kalan Prof. Dr. Karaman, Ankara 21’inci İdare Mahkemesi’nin verdiği göreve iade kararı ile ilgili BSHA’ya açıklamada bulundu. Prof. Dr. Karaman, haklarında verilen kararın emsal teşkil edeceğini söyleyerek yaşadığı süreçle ilgili konuştu. Karaman, “7 yıl gibi uzun bir süre öğretim üyeliği görevimizden, derslerimizden, öğrencilerimizden, asistanlarımızdan uzak kaldık. En büyük sorunlarımızdan biri buydu. Yapılan haksızlığın çözülmesi yedi yıl sürdü. Benden önce bir arkadaşım daha Antalya’da göreve başladı. İki arkadaşımızın daha dönüş kararı kesinleşti, 4 arkadaşımızın durumu henüz belirsiz ama onların da görevlerine iade edileceğini düşünüyoruz. Burada bir haksızlık 7 yıl sonrasında çözüm sürecine girdi. Ben göreve başladım. Üniversiteye gitmeye başladım. Bugün tüm asistanlarla tanıştım” dedi. 

Mahkemeler Haklılığımızı Gördü!

15 Temmuz FETÖ Darbesi sonrasında 22 Kasım 2026 yılında KHK ile görevlerinden uzaklaştırıldıklarını belirten Prof. Dr. Taha Karaman, “Soruşturmada bizlere hiçbir suçlama bile yöneltilmedi. İfademiz bile alınmadı. Hukuk fakültesi dekanının bulunduğu bir heyet üniversiteden atılmamızı talep etti. Bunun üzerine Yüksek Öğretim Kurumuna gidildi. YÖK cevap bile vermedi. 15 Temmuz’dan sonraki süreçte KHK ile görevden uzaklaştırıldık. Bugüne kadar davalarımızın hiçbiri sonuçlanmadı ancak Anayasa Mahkemesi hak ihlali kararı verdi. Anayasa Mahkemesi kararının ardından tüm ceza davaları beraatle sonuçlandı. Kurulan komisyon bizim hiçbir geri dönüş talebimizi kabul etmedi. Komisyon kararını yargıya taşıdık. Davadan sonra yavaş yavaş geri dönüşler başladı. Mahkemeler bizleri haklı gördü. Bizim hakkımızda hiçbir işleme yapılmadı. Yapılan işlemler de beraatle sonuçlandı. En son idare mahkemesi görüş kararı verdi ve ben göreve başladım” diye konuştu. 

khk

antalya tabip

Antalya Tabip Odası: KHK’lar Gidecek Biz Kalacağız!

7 yıl gibi uzun bir süre sonunda Barış Akademisyeni Prof. Dr. Taha Karaman’ın geri dönüşü ile ilgili Antalya Tabip Odası tarafından Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Binası önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. M. Cumhur İzgi sürecin dayanışma ile aşıldığını belirterek son arkadaşımız göreve dönünceye kadar mücadelenin devam edeceğini ifade etti. Barış Akademisyeni TTB Merkez Konseyi Üyesi Prof. Dr. Nursel Şahin söz alarak, “Anayasa’da güvence altındaki ifade özgürlüğü, adil yargılanma hakkı gözardı edilerek, rektörlükler kendilerini mahkemelerinin yerine koyarak büyük bir adaletsizlikle kürsülerimizden, öğrencilerimizden koparıldık” şeklinde konuştu. Açıklama “Özerk, demokratik, laik üniversite ve barış talebimizden, onurumuzdan vazgeçmiyoruz! Yaşasın dayanışma!”sözleri ile son buldu. (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

 Yorum Gönder

0 Yorumlar