Header Ads Widget

Doğal güzellikler Şehri Konya

Kategori günceleri

6/recent/ticker-posts

Sağlık Bakanlığında İşçi İle Memur Arasında ‘Mali Hak Farkı’ Uçurumu!

Sağlık Reformu Açıklaması

Sağlık Bakanlığında görevli kamuda çalışan sağlık profesyoneli (memur) ile  Sağlık Bakanlığında görevli kamu işçileri arasındaki 2023 yılı mali hakları arasındaki farklılıklar kamuoyuna yansıdı. Hemşireler ve Tüm Sağlık Profesyonelleri Sendikası (HEP-SEN) tarafından paylaşılan tabloda yer alan mali haklarla ilgili farklılıklarda en dikkat çeken kalemler; gece çalışması, yemek yardımı ve resmi tatil ücretlerinde oldu. Her üç kalemde de memura ödeme olmaması, ‘0’ (sıfır) olarak tabloya yansıması dikkat çekti. Ödeme yapılan kalemler arasındaki uçurumlar da en çok ölüm yardımlarında gerçekleşti. Giyimde de memur ile işçi arasındaki farkta, kazanan işçi oluyor. 

“Sağlık Memuru Masada Yoksullaştırılıyor!”

HEP-SEN Genel Merkezi kamu işçisi ile kamudaki sağlık memuru arasındaki gece çalışması, ölüm yardımı (kendisi), ölüm yardımı (eşi, çocuğu), giyim yardımı, yemek yardımı (günlük) ve resmi tatil kalemlerindeki farklılıkları gözler önüne serdi. HEP-SEN açıklamasında, “Kamu personeli (memur) ile kamu işçilerinin aylık kazanımlarına dair birtakım bilgiler görülmektedir. İşçiler açısından bakıldığında başarılı bir şekilde kendilerinin haklarını savunan işçi sendikalarını tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. Söz konusu tablo memurlar açısından incelendiğinde ise sendika görünümlü siyaset odaklı sarı olduğunu tamamen kanıtlayan yan yapılanmaların masada memuru nasıl yoksullaştırdığına dair vahim tabloyu tüm kamu sağlık profesyonellerinin takdirine bırakıyoruz. Sahanın desteği ile yetkiyi alıp yaptıklarıyla etkisizliklerini ispatlayan yan yapılanma temelli sendikalardan tüm kamu sağlık emekçilerini istifaya davet ediyoruz” dedi. 

mali fark tablo

Mali Haklarda Da Kamu İşçisi Avantajlı!

HEP-SEN’in paylaştığı kamuda görevli sağlık işçisi ve kamuda görevli sağlık memuru arasındaki mali farklılıklar tablosunda iki taraf arasındaki mali uçurumlar dikkat çekiyor.

  • Kamu işçisinin gece çalışması saatlik 33,88 TL iken kamuda görevli sağlık memurunun gece çalışma saatlik ücreti ‘0’ olarak gözlendi. 
  • Ölüm Farkı Yardımında, kamu işçisine ölüm yardımı (kendisi) 21 bin 750 TL verilirken, sağlık memuruna ölüm yardımı (kendisi) 8 bin 238 bin 46 TL oldu. Aradaki fark 13 bin olarak ortaya çıktı. 
  • Bir başka kalem ölüm yardımında eş ve çocuğun kamu işçisinde 21,750 TL iken sağlık memuruna eş ve çocuğu için ölüm yardımı 4 bin 119,23 TL. 
  • Giyim yardımında kamu işçisine 1,167,6 TL verilirken, sağlık memuruna 40 TL ile 130 TL aralığında bir rakam veriliyor. Giyim yardımında işçi ile memur arasındaki fark, memurun aleyhine işçinin lehine olarak 1,037,60 TL oldu. 
  • Yemek yardımında kamuda görevli sağlık memuruna ‘0’yardım gözlenirken, kamu işçisine 94,25 TL günlük yemek yardımı veriliyor. 
  • Resmi tatil günlerinde de durum yemek yardımından farklı değil. Memur resmi tatil günlerinde ‘0’ mali hakka sahip iken kamu işçisi 1,450 TL ücret alıyor. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

 Yorum Gönder

0 Yorumlar