Header Ads Widget

Doğal güzellikler Şehri Konya

Kategori günceleri

6/recent/ticker-posts

Kızamık Vakalarında Artış Var Ölüm İddiaları Asılsız!

kızamık

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, kızamık vakalarında artış olduğunu kabullenirken, kızamıktan ölüm olduğu iddialarının doğru olmadığını savundu.

İstanbul Tabip Odası ve Türk Tabipleri Birliği‘nin geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği basın toplantılarında İstanbul’da kızamık vakalarında artış olduğuna ve kızamığa bağlı olarak çocuk ölümlerinin gerçekleştiğine yönelik açıklamalarına cevap geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ‘kızamık salgını’ iddiaları konusunda açıklamada bulunarak, kızamığa bağlı ölümlerin olduğuna ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını ancak kızamık vakalarında bir artış olduğunun doğru olduğunu açıkladı. 

okulların açılması Bakan Fahrettin Koca

Ölüm Nedeni Kızamık Değil, Multiorgan Yetmezliğidir!

Bakan Koca twitter üzerinden yaptığı açıklamada şu cümlelere yer verdi: “Ülkemizde kızamık vakalarına bağlı ölümler olduğu yönünde medyada yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Konuyla ilgili kaygı uyandıran iddialar asılsızdır. Bu açıklama, kamuoyunu doğru bilgilendirme ihtiyacından doğmuştur. Öncelikle şu önemli bilgiye dikkat çekmek istiyoruz: Kızamığa bağlı bir ölüm söz konusu değildir. Kızamığa bağlı olduğu veya olabileceği iddia edilen ölümün nedeni HIV/AIDS hastalığı kaynaklı multiorgan yetmezliğidir. Hasta 2015 doğumlu, yabancı uyrukludur. Bilindiği gibi, sağlık çalışanlarımızın ilgili programa bağlı olarak sürdürdüğü çalışmalar sonucunda ülkemizde kızamık hastalığı tamamen kontrol altına alınmıştı. Ancak, son yıllarda birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de yurtdışından gelen vakalara bağlı olarak kızamık vakalarında bir artış olduğu gerçektir.”

Vatandaşlara Çağrı!

COVID-19 Pandemisi döneminde maalesef artış gösteren aşı reddi kampanyalarına rağmen, sağlık çalışanlarımızın çabaları sonucunda çocuklarımızın KKK-I aşı kapsayıcılığının ülke genelinde %95’in üzerinde tutulmasının sağlandığına dikkat çeken Bakan Koca, “Aşılarının, aşı reddi nedeniyle yapılamadığı İzlem/Aşı Durumu Bilgilendirme Onam Formu ile bildirilen çocuk sayısının gittikçe azalması sevindiricidir. Türkiye’de bulunan yabancılar içinse ayrı aşı kapsayıcılığı hesaplanmaktadır. Bu oran KKK aşısı için %87 ile 92 arasında seyretmektedir. Bağışıklama Danışma Kurulumuzun önerisiyle 2019 yılından itibaren çocuklarımıza bir yaşından önce başlayarak üç doz kızamık aşısı uygulamaktayız. Bilimsel veriler, kızamık vakalarının görüldüğü dönemlerde aşı takvimine titizlikle uyulmasının yararına işaret etmektedir. Bu vesileyle vatandaşlarımızı çocuklarının sağlığı için aşı konusunda titiz davranmaya davet ediyoruz.” dedi. 

Kızamık Vakalarında Artış Var

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kızamık vakalarında artış olduğunu açıklayan Bakan Koca şu bilgileri verdi: “Ülkemizin çeşitli üniversitelerinde görevli bilim adamlarımızdan oluşan Bağışıklama Danışma Kurulu ve Kızamık Doğrulama Komitesinin aldığı kararlar doğrultusunda, İstanbul’dan başlayarak tüm illerimizde 2023 yılının Ocak ayından itibaren yoğun kontrol stratejileri uygulamaya konmuştur. Bu kontrol stratejileri çerçevesinde: Tüm vakaların temaslıları (ev, okul, işyeri ve hastane) tespit edilmekte, temas sonrası profilaksi çalışmaları yürütülmekte ve temaslılar en uzun kuluçka süresi boyunca izlenmektedir. Vaka görülen yerlerde saha çalışmaları ile aktif vaka aranmakta, tespit edilen eksik aşılı ve aşısız çocuklar saha ekiplerince aşılanmaktadır. · Özellikle toplu halde yaşanan yerlerde (geçici barınma merkezleri, geri gönderme merkezleri, yurtlar vb) güçlendirilmiş sürveyans çalışmaları ile gerekli taramalarla aktif vaka araştırması yapılmakta, aşısız ya da yaşına göre eksik aşılı kişilerin aşılanması sağlanmaktadır. Sağlık kurumlarına şüpheli bir vaka başvurusu olması halinde triyaj ve izolasyon önlemlerinin güçlendirilmesi azami düzeye çıkartılmıştır. Sağlık çalışanlarının kızamığa karşı bağışık oldukları kanıtlanamıyorsa aşılanmaları sağlanmaktadır. İl Sağlık Müdürlükleri tarafından belirlenen riskli bölgelerde evlere giderek aşılama çalışmaları yürütülmektedir.”

Aile Hekimliklerimiz Uyarılmıştır

Bakan Koca, asker aşılaması, turizm sektörü çalışanlarının ve havalimanlarında görev yapan personelin aşılaması çalışmalarının yürütülmekte olduğunu, aile hekimlerinin, kendilerine kayıtlı olan çocukların aşılanma durumlarının gözden geçirilerek yaşına göre eksik aşılı olan tüm çocukların ivedilikle aşılanması konusunda uyarıldığını belirtti. ·Göçmen sağlığı merkezleri ve yabancı uyruklular polikliniğinden hizmet alan kişilerin acilen değerlendirilip, yaşına göre eksik aşılı olan tüm çocukların ivedilikle aşılamasının yapıldığını söyleyen Koca, “Bağışıklama Danışma Kurulu’nun bu ay içinde yaptığı son toplantıda mevcut durum değerlendirilmiş, durumun stabil olduğu tespit edilmiş, buna rağmen çalışmaların aynı ciddiyet ile devam etmesi yönünde karar alınmıştır. Sağlık teşkilatımız bu konuda uluslararası normlar çerçevesinde gerekli tüm çalışmaları yapmaktadır. Kamuoyu yapılan açıklamanın vereceği emniyet duygusu içinde olmalı ve aşılanma için gerekli hassasiyet gösterilmelidir” dedi. (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)Yorum Gönder

0 Yorumlar