Header Ads Widget

Doğal güzellikler Şehri Konya

Kategori günceleri

6/recent/ticker-posts

Diş Hekimleri Ata’nın Huzurunda Buluştu

İzmir Diş Hekimleri Odası (İZDO) Başkanı Deniz Çağında ve yönetim kurulu üyeleri, Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftasını ve 22 Kasım Diş Hekimliği Günü’nü kutladı.

Cumhuriyet Meydanında Atatürk’ün huzurunda gerçekleştirilen saygı duruşu, istiklal marşı ve çelenk merasiminden sonra bir konuşma yapan Çağında, toplumun ağız ve diş sağlığını korumak ve sektörün çalışma koşullarının daha iyi hale gelmesi için çalıştıklarını söyledi.

Deniz Çağında, “Ülkemizde 22 Kasımı içerisine alan hafta Ağız ve diş sağlığı farkındalığını artırmak doğru ağız ve diş sağlığı alışkanlıklarını kazandırmak, genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olan ağız ve diş sağlığı konusunda izlenen politikaları değerlendirmek ve mesleki sorunlara dikkat çekmek üzere Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası olarak kutlanmaktadır. Ağız ve diş sağlığı hastalıkları dünyanın hemen tüm bölgelerinde en sık görülen sağlık sorunları arasındadır. Yaşam kalitesi açısından önemli kayıplara yol açan ağız diş hastalıklarının şeker, kalp damar hastalıkları büyüme gelişme geriliği erken doğum gibi birçok sağlık sorununun gelişmesinde rol oynadığını gösteren kanıtların sayısı da her geçen gün artmaktadır. Ağız ve diş sağlığı problemlerinin ortaya çıkmadan önce koruyucu önlemlerle engellenmesi hastalıklar ortaya çıktığında ise hızlıca tedavi edilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

Invisalign Tedavisi Nedir ?
Diş Hekimleri Ata’nın Huzurunda Buluştu

Yeni Mezunlar Diş Hekimleri Gelecek Endişesi Taşıyor

Türkiye’de 2000 yılından itibaren hızla açılmaya başlayan diş hekimliği fakültelerinin ülkemizdeki talebin çok üzerinde olduğunu belirten İZDO Başkanı Deniz Çağında şu bilgileri verdi: “Bugün itibariyle ülkemizdeki diş hekimliği fakültelerinin sayısı 104’e ulaşmıştır. Her yıl 8 bin genç meslektaşımızın aramıza katılmasıyla sorunlar daha da artmakta ve mezunlarımız gelecek endişesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Türkiyede özellikle 2000 yılından itibaren diş hekimliği fakültelerinin açılması hızlanmıştır. Hiçbir plan ve program olmaksızın fakültelerin teknik ve fiziki altyapıları hazırlanmadan ve öğretim elemanları yetersiz olarak açılan fakülteler önemli bir ülke gerçeği olarak karşımıza çıkmaktadır”

Deniz Çağında, son olarak şunları söyledi: “Türkiyedeki tüm diş hekimlerinin kamu, üniversite ve serbest çalışanların tümünün katılımı sağlanarak koruyucu diş hekimliği hizmetlerinin halka yaygın bir şekilde ulaşmasını sağlayacak sağlık politikaları, Türk Diş Hekimleri Birliği’nin de katkılarıyla geliştirilerek toplumumuzun ağız ve diş sağlığı verileri Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Dişhekimleri Birliği hedeflerine ulaştırılmalıdır” (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)Yorum Gönder

0 Yorumlar