Header Ads Widget

Doğal güzellikler Şehri Konya

Kategori günceleri

6/recent/ticker-posts

Öğrenciler Fişleniyor İddiası !

Öğrenciler Fişleniyor İddiası !

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası, önemli bir iddiayı gündeme taşıdı. Sendika, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullara gönderilen “Sınıf Risk Haritası Yönergesi” ile Öğrenciler Fişleniyor iddiasını gündeme getirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullara “Sınıf Risk Haritası Yönergesi” gönderildiğini anlatan Eğitim İş yetkilileri, “Söz konusu haritanın sınıf/rehber öğretmenleri tarafından doldurulacağı ve öğrencilerin risk gruplarında yer alma durumlarını belirlemeye yönelik olduğu belirtilmiştir. Haritadaki verilere bakıldığında; anne-babası ayrı yaşayan, sevgi evlerinde kalan, ailesinde süreğen hastalığı bulunan, ailesinde ruhsal hastalığı bulunan, ailesinde cezai hükmü bulunan, ruhsal hastalığı bulunan, ailesi mevsimlik işçi olan vb. veriler toplanmaya çalışılmaktadır” dedi.

Öğrenciler Fişleniyor İddiası !

Okul İdareleri Velilerin Onayını Almıyor

“Öğrenciler hakkında sınıf risk haritasında toplanması istenen verilerin tamamı 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında kişisel veridir ve bazılarının özel nitelikli kişisel veri olması nedeniyle yapılan işlem devlet eliyle öğrencilerin fişlenmesi anlamına gelmektedir” diyen sendika yetkilileri, “Bu durumda öğrencilerin ve velilerin rızası olmaksızın, kişisel ve özel nitelikli kişisel verilerin bu şekilde toplanması, bunun için sınıf ve rehber öğretmenlerin görevlendirilmesi hukuka aykırıdır ve suçtur. Geçtiğimiz yıllarda benzer uygulamalarda görüldüğü gibi öğrenci velilerinin onayını alma sürecinin de gerektiği gibi yürütülmediği bilinmektedir. Okul idareleri çoğunlukla velilerin onayını almadan hareket etmekte, sorulsa bile veliler ilgili kanunun bilgisine sahip olmadığından okul istiyorsa gerekli olduğunu düşünerek onay vermektedir. Üstelik öğrenci velilerinden onay alınması, yapılan işlemin hukuk dışı olduğu gerçeğini değiştirmemektedir”

Sınıf Risk Haritası Yönergesi, Suç İşlemeye Eğilimli Çocukların Tespiti Amacıyla Hazırlandı

Sendika çalışmanın geri çekilmesini talep ederek, şu ifadelerde bulundu, “Türkiye’nin yurttaşlarını fişleme sicilinin kabarık olduğu bilinmektedir. Geçtiğimiz yıllarda il milli eğitim müdürlükleri tarafından da okullara gönderilen resmi yazılarla, okullarda “suç işleme eğilimi” olan ve bu anlamda emniyet tarafından “risk grubu” içinde değerlendirilen öğrencilerin tespiti amacıyla benzer fişlemeler yapıldığı bilinmektedir. “Sınıf Risk Haritası Yönergesi” çocukları ve öğrencileri suç işlemeye eğilimli, potansiyel bir tehlike olarak gören çağ dışı zihniyetin gelmiş olduğu son noktadır. Okullarda bazı öğrencilerin ortada işlenmiş herhangi bir suç yokken resmi makamlar tarafından alenen fişlenmesi suçtur. Okullarda sivil polis görevlendirilmesinin ardından açık açık “suç işlemeye eğilimli olan öğrencilerin tespiti” amacıyla hazırlanan söz konusu harita en temel hukuk kurallarını bile hiçe sayarak, tek adam rejiminin karakterini tüm açıklığıyla ortaya koymaktadır. Hiç kimsenin, özellikle de öğrencilerin kişisel verileri, ortada hiçbir somut durum yokken bu şekilde kayıt altına alınarak kullanılamaz. Millî Eğitim Bakanlığı bu çağdışı uygulamayı derhal durdurmalı, öğrencileri fişleme anlamına gelen “Sınıf Risk Haritası Yönergesi” geri çekilmelidir” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)Yorum Gönder

0 Yorumlar