Header Ads Widget

Doğal güzellikler Şehri Konya

Kategori günceleri

6/recent/ticker-posts

Konya’nın Bağyurdu mahallesinde senin 9 ayı aşevi hizmet veriyor.


Konya'nın Bozkır ilçesine bağlı Bağyurdu mahallesinde hizmet veren Aşevinde yılın dokuz ayı tüm köylüye ve köye gelen misafirlere yemek çıkarıyor.  

Bağyurdu mahallesinde hizmet veren Bağyurdu Hizmet Vakfı tarafından 2016 yılında mahalleye kazandırılan Sosyal Tesiste bulunan Aşevi, Sağlık Ocağı ve Misafir hane mahalle sakinlerinin büyük taktirini topluyor.  

AA Muhabirine açıklamalarda bulunan Bağyurdu Hizmet Vakfı Onursal başkanı Ramazan İmik yaptığı açıklamada "

Ömrümün 50 senesinde kendimi hayır hizmetlerine vakıf ettim ve bu hizmetlerimde de herhangi bir karşılık beklemiyorum. Bağyurdu Hizmet Vakfının onursal başkanı olarak gönüllü görev yapıyorum. Onursal Başkan demek herhangi bir çıkar beklemeden hizmet eden kişi demek oluyor.  

Aşevimizde bazen 30-40 ekmek alıyoruz ve bu günlük 30-40 kişiye hizmet veriyoruz anlamına gelir. Bağyurdu Hizmet Vakfımızın Aşevi Hizmetinin 9 ay kesintisiz bir şekilde devam etmesinin büyük sebeplerinden birisi köyümüzün yetiştirdiği iş adamı ve Vakıf Başkanımız Kemal Çelik sayesindedir.  

Ayriyeten Ramazan ayında her sene verdiğimiz 9 aylık yemeğe ek olarak her gün iftar programları düzenleniyor. Bu etkinliklerimizin sponsoru olan hayırseverlerden 2000₺ ücret alıyoruz. Hayırseverlerimizin katkısı ile de yemek o gün onun adına verilmiş oluyor.  

Vakfımıza ait hizmet binamızda köyümüz sakinlerine hizmet için Aşevimizin yanı sıra, Sağlık Ocağı, Muhtar Odası ve özellikle dışarıdan gelmiş misafirlerimiz için barınabilecekleri misafirhaneler bulunmaktadır. Bir günlük yoğunluğa göre değişmekle beraber 15 kişiliktir.  

Burada yapılan hizmetlerimiz sadece ihtiyaç sahiplerine yönelik değildir. Mahallemize çeşitli sebeplerle gelen vatandaşlar köydeki evinin müsait olmaması veya gidecek yerinin olmaması gibi sebeplerle gönül rahatlığı ile köyümüze gelebilirler. Çünkü aşevimizde yemek ve misafirhanemizde konaklama imkânımız bulunmaktadır" dedi.  

Bozkır Bağyurdu köyüne çalışmak için gelen işçilerden Salih Demiral yaptığı açıklamada "Böyle bir hizmeti hiçbir yerde görmedim. Yapanlardan Allah razı olsun.

İşe gelirken gönül rahatlığı ile geliyorum. Çünkü işimizdeki yorgunluğumuzu sonrasında aşevinde özel bir işletmede yemek yerken hizmet alıyoruz" dedi.  

Avusturya'dan emekli Zeki Akyol yaptığı açıklamada "Gelenek ve göreneklerimizi değerlendirmeye çalışıyoruz. Şuan Vakfımızın yaptığı hizmet bizlerin tasarrufu değii Atalarımızın tasarrufu. Bizlerde atamızdan aldığımız bu hizmeti gelecek nesillere taşımaya çalışıyoruz.  

Ben devamlı olarak Avusturya'ya gidip geliyorum oralarda da böyle bir hizmet asla görmedim. Hadde Avrupa'da karşılaştığım bir hadisede daha önce Türklere ve Türkiye'ye hizmet kötü bakan bir misafirimiz Türkiye'de uzun süre kalmasına rağmen herhangi bir masraf ödemeden dönmesi üzerine ülkemize ve bizlere bakışı bile değişti" dedi.  

Yorum Gönder

0 Yorumlar