Header Ads Widget

Doğal güzellikler Şehri Konya

Kategori günceleri

6/recent/ticker-posts

KTÜN, Süstaşları Uygulama ve Araştırma Merkezi Kuruldu


Konya Teknik Üniversitesi'nde (KTÜN) Süstaşları Uygulama ve Araştırma kuruldu.  Merkez, işlenebilir taşlar ve süstaşı işlemeciliği alanında yapılacak araştırmaların teorik ve uygulamalı çalışmalarını sürdürecek ve bu alanda bilimsel ve teknik faaliyetler yürütecek.

6 Haziran 2021 tarih 31503 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelikle kurulan KTÜN Süstaşları Uygulama ve Araştırma Merkezi, işlenebilir taşlar ve süstaşı işlemeciliği alanında yapılacak araştırmaların teorik ve uygulamalı çalışmalarını sürdürmek; bu alanda eğitim vermek, oluşabilecek sorunlara çözüm yolları aramak, danışmanlık hizmetleri vermek, bilimsel ve teknik çalışma ve toplantılar yapmayı hedefliyor.

Açılan Merkezin faaliyet alanları ise, işlenebilir taşlar ve süstaşı işlemeciliği ile ilgili alanlarda araştırma ve uygulamaya yönelik olarak yerli ve yabancı kuruluşlarla iş birliği yapmak, bölgenin ve ülkenin gelişmesine yardımcı olacak bilimsel ve teknolojik araştırmaları planlamak. Merkez, ayrıca amacına uygun ulusal ve uluslararası kongre, konferans, sergi ve kurslar düzenleyerek faaliyet alanı doğrultusunda halkı bilinçlendirmeye yönelik eğitimler gerçekleştirecek.

KTÜN Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik, "Büyük bir titizlikle, detaylı araştırmalar sonucu faaliyete soktuğumuz araştırma merkezlerimize bir yenisini daha eklemiş olmanın gururunu yaşıyoruz. Süstaşları Uygulama ve Araştırma Merkezimiz de yakın zamanda çalışmalarına başlayacak, başarılı çalışmaları ile üniversitemize ve ülkemize faydalı ve hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Yorum Gönder

0 Yorumlar